Rövid hír az Info Rádióból: Pert nyert francia nőgyógyászok egy csoportja egy mohamedán férfivel szemben, aki megakadályozta, hogy feleségét a szülés közben fellépett komplikációk miatt férfi orvos lássa el. A szülést bába segítségével kezdték meg, aki észlelte, hogy probléma lesz. Az ügyeletes orvosok fél órán át próbálták a velük szemben nem pusztán verbálisan agresszív férfit meggyőzni, hogy engedje meg a császármetszés elvégzését. Mire beleegyezett, a gyermek már maradandó károsodást szenvedett. A bíróság a férfit szimbolikus, 1000 eurós büntetésre ítélte. A dolog pikantériája, hogy az eljárást a férfi kezdeményezte, ennél nagyságrendekkel nagyobb kártérítés reményében.
Nem azért hozom fel ezt a dolgot, mert bárki vallási meggyőződését akarnám támadni. Azt gondolom, a vallás (ill. az ennél talán pozitívabban csengő hit, esetleg személyes meggyőződés) alapjában pozitív, az egyén és a közösség szempontjából is értéket hordozhat. Nem elhanyagolható szempont, és megérne egy külön posztot, hogy a
vallásos emberek egészségi állapota jobb, mint a magukat nem vallásosnak tartóké; az érdeklődők figyelmébe ajánlom Kopp Mária és munkacsoportja idevágó tanulmányait.
A hír számomra annyiból érdekes, hogy újabb adalék ahhoz a problematikához, amit multikulturális Európa néven szokás kritizálni az egyik, ill. dicsőíteni a másik szekértáborban. Az olcsó munkaerő beáramlása fölött érzett öröm mára a legtöbb fejlett országban semmivé foszlott, mert szembesültek vele, hogy a bevándorolt mosogatók,
kukások, gyári munkások és különösen gyermekeik ugyanazokat a jogokat és társadalmi pozíciókat követelik, mint a „bennszülöttek”, ugyanakkor jóval erősebben ragaszkodnak saját életmódjukhoz, kultúrájukhoz, vallásukhoz, mint ami szokásos, sőt píszí a(z egyelőre még) domináns népcsoport esetében. Nemrég a canterbury érsek kavart vihart azok körében, akik egészen a címekig szokták elolvasni az elemzéseket: ő azt fejtegette, milyen helye lehetne az iszlám törvényeknek Nagy-Britanniában. Nem volt sem megengedő, sem keménykedő, egyszerűen túl elmélyült ahhoz, hogy a média befogadja.
A saját véleményem ebben a kérdésben meglehetősen sarkos: ha valaki egy másik ország előnyeit (magasabb bérek, méltóbb életszínvonal, jobb egészségügyi ellátás) választja, és odaköltözik, akkor legyen szíves elfogadni az ottani törvényeket (és nyelvet, viselkedést stb.) is. Ebből a szempontból másodlagos, hogy a személyes hite mit és mit nem enged meg; ha az adott ország törvényei nem felelnek meg neki, ne költözzön oda. Vagy ha mégis, akkor tartsa be őket, és küzdjön minden megengedhető eszközzel a törvények megváltoztatásáért.
Magyarországon jelenleg nem érzékelek hasonló mélységű problémát, de egy másik népcsoport, a kínaiak jelenléte az egészségügy szempontjából nem problémamentes. Az egyik nehézség gyakorlati jellegű: kínai honfitársaink jelentős része nem beszél olyan szinten magyarul, ami szükséges lenne az orvosi vizsgálathoz. Nem kell hosszan részletezni, milyen nehéz a kínai beteg kínai orvosságáról kideríteni, mire való, vagy elkérdezgetni korábbi betegségeit, esetleges gyógyszerérzékenységét stb. Csak hab a tortán az a jelentős kulturális különbség, ami miatt még kielégítő nyelvtudás esetén sem lehetünk abban biztosak, hogy beteg és orvos egy malomban őrölnek.
A másik nehézséggel személyesen és urban legend formájában is találkoztam: egyes kínaiak mintegy „állam az államban” léteznek, és ennek megfelelően keresik a megoldást egészségi problémáikra. Remélhetőleg csak rosszindulatú feltételezés, hogy magyar biztosítással nem rendelkezők a biztosított rokonok TAJ-kártyáját felhasználva jutnak ellátáshoz, az viszont nem elszigetelt eset, hogy a beutalási szabályokat és várakozási
időket liberálisan kezelik.
Ha én lennék a kínai nagykövet, elgondolkodnék rajta, hogyan lehet felkészíteni a Magyarországon letelepülni szándékozókat az itteni viszonyokra. Lehet persze, hogy ezt megtették, csak én nem tudok róla: "sajna, nem értek saját-kínaiul". Ez esetben elnézést kérek, mielőtt 1.2 milliárd dühös komment jönne ide a blogra.
A legnagyobb hazai kisebbség egészségével, ha minden jól megy, külön posztban foglalkozunk majd.
2008.06.12. 00:32
Mohamed és a francia nőgyógyászok
Címkék: francia nőgyógyász egészség multikulti önazonosság
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://drmorcz.blog.hu/api/trackback/id/tr47515710
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2008.06.15. 05:39:17
Doktor! Hogy beledumáljak valmibe, amihez fogalmam sincs:-) Szerintem ebből a történetből az a tanulság, hogy ha egy muszlim család gyermekáldás elé néz, akkor keressen magának egy nőgyógyász doktornőt. Mi több: civilizált országokban miért is ne lehetne egy páciensnek olyan speciális kérése, hogy: ő doktornőnél szeretne szülni. (Mellesleg: amíg a dokik birkóztak a férjel, addig egy kolleginát is hívhattak volna. Hát nem? Hát de:-))
ü
bbjnick
ü
bbjnick
Dr. Morcz · http://drmorcz.blog.hu 2008.06.15. 15:02:38
Kedves bbjnick,
Utánanéztem, a dolog ügyeleti időben történt. Ez árnyalja a helyzetet. Abban egyetértünk, hogy akinek hasonló igénye van (vagy bármely más speciális igénye), az válasszon orvost magának. De akkor is lehetnek olyan helyzetek, és az ügyelet tipikusan ilyen, mikor nem lehet kivárni, amíg beér a választott orvos. Az ügyeleti idő a válasz arra is, miért nem hívtak át a dokik egy kolleginát.
Amúgy rosszul emlékeztem: a hír szerint másfél óráig tartott, amíg az apa ráállt a császármetszésre.
Utánanéztem, a dolog ügyeleti időben történt. Ez árnyalja a helyzetet. Abban egyetértünk, hogy akinek hasonló igénye van (vagy bármely más speciális igénye), az válasszon orvost magának. De akkor is lehetnek olyan helyzetek, és az ügyelet tipikusan ilyen, mikor nem lehet kivárni, amíg beér a választott orvos. Az ügyeleti idő a válasz arra is, miért nem hívtak át a dokik egy kolleginát.
Amúgy rosszul emlékeztem: a hír szerint másfél óráig tartott, amíg az apa ráállt a császármetszésre.
Feldhamster 2008.07.07. 12:04:02
A baj nem a multikultival van, bár az sem egy jó jelenség szvsz. A dolog ennél kicsit bonyolultabb. Történetesen, hogy azok, akik a jobb életkörülmények reményében Európába vándorolnak, gyakran nagyon egyszerű, szegény emberek, akik emiatt ragaszkodnak sokkal merevebben a saját szokásaikhoz. Nem hiszem, hogy ha diplomás mérnökök, biológusok és történészek áramlanának Törökországból és Afrikából, akkor előfordulnának olyan esetek, mint pl. ami Párizs külvárosaiban volt néhány éve. De mivel az olcsó munkaerő kell nekünk, és a dolog nem látszik változni, ráadásul az EU is teljesen hasznavehetetlen ilyen szempontból, így hamarosan, mondjuk úgy 10-15 éven belül elég nagy baj lesz ebből.