Valami történt a menzánkkal, talán új szakácsot kaptak, mániás fázisba került az étlapszerkesztő, esetleg átvette a Gerendai, és „A világ első Michelin-csillagos üzemi étkezdéje” címre hajt, nem tudom. A tény az, hogy az utóbbi pár hétben olyan kreációk bukkantak fel, hogy az étlap végigolvasása kulturális sokkot okozhat. Egy darabig szégyenlősen figyeltük a parajágyon nyugvó lazacok, sistergős csirkecsíkok, vöröskáposztás sült kacsák térhódítását, de a Périgord-i kacsamáj felbukkanásának napján megtaláltam azt a választ, ami egyensúlyt teremt a menza kínálata, a pénztárcánk vékonysága és a …-ok (privacy, oh) eredendő, egészséges puritanizmusa között: A kaja színvonala most kezdi közelíteni a munkánk szakmai színvonalát. Ez tulajdonképp ugyanaz, amit pár éve a L’Oréal-reklám nyomatott („mert megérdemlem”), de sokkal elegánsabb.
Mindenesetre a az elmúlt hetek tapasztalatai alapján javaslatot teszek egy új mérőszám, az NNE (number needed to eat) bevezetésére. A NNE az éttermek minőségének mérését tenné lehetővé. A farmakológiában ismert NNT (number needed to treat) mintájára azt fejezi ki, hány embert kell az adott étteremben megetetni, hogy az étkezés egy emberben egyértelműen pozitív benyomást hagyjon. Más megközelítésben – mivel az étkezés élményéhez az ételeken kívül a társaság minősége is hozzájárul - hány emberrel kell az adott étterembe menni egy élvezetes este eltöltéséhez. A kiváló színvonalú éttermek NNE-je nyilván 1 körüli szám, a minőség csökkenésével az NNE értéke nő. Érzésem szerint az NNE alkalmasabb mérőszáma lehet az éttermek minőségének, mint holmi csillagok vagy szakácssapkák. További nagy előnye, hogy míg a hivatalos étterem-minősítők álruhás megfigyelőkkel dolgoznak, az NNE meghatározásához nem szükséges költséges stábot fenntartani, nem kell olyan bonyolult szempontokat figyelembe venni, mint a Gault-Millau pontozás. Elég az étterembe látogatók és az elégedett vendégek számát tudni.Az NNE felhasználható az éttermek minősítésére, akár online is, ebben az esetben azonban érdemes vizsgálni a leadott szavazatok url-jét, nehogy azzal szembesüljünk, hogy a feltörekvő éttermek klikkfarmokat üzemeltetnek.
Az NNE mögött felsejlő pofonegyszerű koncepció természetesen az élet más területeire is könnyen adaptálható. Politológusok és szabadságkutatók haszonnal alkalmazhatják az NNB-t (number needed to beat) a sajtószabadság / demokrácia fokmérőjeként: ez azt fejezné ki, hány tüntetőt kell ahhoz megvernie a rendőrségnek ahhoz, hogy az akció benne legyen az esti híradóban. Szintén hiánypótló az NNG (number needed to greet), ami az egyén társadalmi rangjának / jelentőségének felmérésére lehet alkalmas: értéke attól függ, hogy a vizsgált személynek hány embert kell ahhoz köszöntenie, hogy egy visszaköszönjön neki. Utóbbiban az a különleges, hogy a szám 1-nél kisebb is lehet, és egyes esetekben (államelnökök, professzorok) előfordulhat, hogy a NNG értéke értelmezhetetlen (ha előre köszönnek nekik). Érdeklődő kutatóknak olcsón átadó az NNG-t ismertető cikk címe is, a szerkesztőknek nehéz lenne visszautasítani egy "Number needed to greet: a simple yet innovative method for the measurement of social standing" című tanulmányt.
Végül újdonságképpen egy szavazás :